tirsdag den 24. november 2015

Modulopgave - et undervisningsforløb

Gruppe: Signe Jakobsen, Anna Elholm og Sofie Palmund Baltsen

Brainstorming og idéudvikling
Brainstorm og gruppering

Valg til videre bearbejdelse

Formål med forløbet
Et forløb i 6. klasse

Fællesmål

Læringsmål
"Eleven kan udarbejde et produkt til en bestemt målgruppe med fokus på hele designprocessen (ideudvikling, ideafprøvning, produktrealisering og evaluering). Eleven kan tage højde for funktion og æstetik og kan dermed tilgodese målgruppen i selve produktet."

Tegn på læring
  • Fase 1: "Eleven producerer og anvender skitser samt fremlægger og kommunikerer omkring det færdige produkt"
  • Fase 2: "Eleven udvælger og bruger hensigtsmæssige materialer og teknikker. Endvidere kommunikerer eleven omkring selve designprocessen"
  • Fase 3: "Eleven sammenholder målgruppens konkrete behov med produktets udtryk"

Opgaveoplæg
Fremstil et ur til en bestemt person eller et bestemt rum. Det kan være til din mor eller din søster, til køkkenet eller til dit eget værelse.

Krav til uret:
  • Uret skal fremstilles med en fast plade/urskive i 4mm krydsfiner
  • Der skal være tal eller symboler på urskiven
  • Uret skal dekoreres med minimum et blødt materiale - fx filt eller stof. Derefter kan uret ydermere dekoreres med hårde materialer som metaltråd, perler osv.
  • Det skal fremgå tydeligt af uret hvem eller hvor, det er til
  • Du skal, når du designer dit ur, tænke over form og farve samt hvilke udtryk du gerne vil have frem
Uret præsenteres for de andre i uge 9 (om 5 uger).

Undervisningsforløb


Workshops
Workshop i sløjd
Eleverne skal fremstille en lineal ved hjælp af en løvsav. Linealen skal have en længde på 15 cm og en brede på 3 cm. Linealens ene side skal være helt lige, hvor der med brænderen eller maling markeres cm og tal. Linealens anden side skal have en form - det kan være buer eller figurer.

Fællesmål
"Eleven kan navngive og anvende grundlæggende håndværktøjer og redskaber"

Læringsmål
"Eleven bliver bekendt med løvsaven og de muligheder, der ligger i arbejdet med den"

Tegn på læring

  • Fase 1: "Eleven holder rigtigt på løvsaven og saver lige"
  • Fase 2: "Eleven saver med løvsaven organiske former"
  • Fase 3: "Eleven saver med løvsaven genkendelige figurer eller motiver"

Workshop i håndarbejde
Eleverne får et kort oplæg om farver og farvers betydning i forhold til udtryk og funktion. Herefter skal eleverne lave små applikations-afprøvninger med forskellige farvekombinationer. Eleverne skal hver afprøve minimum tre forskellige farvekombinationer.


Fællesmål
"Eleven har viden om formsprog og farvers æstetiske udtryk"

Læringsmål
"Eleven har forståelse for farvers indvirkning på hinanden og deres symbolværdi"

Tegn på læring

  • Fase 1: "Eleven identificerer de tre primære farver og deres komplementærfarver"
  • Fase 2: "Eleven forklarer med egne ord hvordan forskellige farver påvirker hinanden"
  • Fase 3: "Eleven skelner mellem kolde og varme farve"

Digitalt undervisningsmateriale
Vi har lavet en bog i "Book Creator", hvor hele forløbet er. Der ligger en indledning med tids historie og betydning samt det konkrete opgaveoplæg. Derudover ligger der oplæg til workshops samt videoer, der viser håndværksmæssige færdigheder, der er relevante for forløbet.



Ekstra opgave
Hvis nogle elever bliver hurtigere færdige end beregnet, får de stillet nedenstående opgave, der designmæssigt er noget mere fri end ovenstående forløb.
  • "Knyt en nøglering eller lav den af træ og dekorer med brænderen"

mandag den 28. september 2015

Lad der blive lys

Gruppe: Bibbi Marilla Hoff Levinsen, Line Kofoed og Sofie Palmund Baltsen

Opgaven lød på at designe en lampe til en bestemt målgruppe/formål.

Lampens formål: Læselampe

Brainstorm
   Funktion
  • Fleksibel - rotere, højdejusteres, tilte - hvad er muligt?
  • Flytbar
  • Lysregulering
   Design
  • Industrielt/Nyt Nordisk udtryk
    • Metal/træ
    • Genbrugsmaterialer
  • Skærm
  • Pind til justering af skærm
  • Med ledning
  • På fod
Vi har valgt at lave en lampe ud af genbrugsmaterialer, da Håndværk og Designs fagformål stk. 3 lyder som følger:

"Eleverne skal gennem håndværk og design opnå forståelse for materiel kultur i elevernes hverdag og i forskellige kulturer og tidsperioder. Eleverne skal tilegne sig forståelse for ressourcer, miljø og bæredygtig udvikling i relation til håndtering af materialer." (http://www.emu.dk/modul/h%C3%A5ndv%C3%A6rk-og-design-f%C3%A6lles-m%C3%A5l-l%C3%A6seplan-og-vejledning)

Det er altså en stor del af faget, at have fokus på bæredygtigt design.

Vi har gennem vores iterative proces arbejdet med bl.a. skitser, materialeprøver og moodbord, som ses her.


Vi måtte ændre på vores design af foden, da vi under materialeafprøvningen fandt ud af, at lampen ville blive meget ustabil. Vi måtte derfor lave en fast bund.

Selve lampeskærmen er lavet af to dåser, der er klippet op og sat sammen med kraftig messingtråd. Processen ses i følgende billedserie.

Kanterne bankes ned på de opklippede dåser, så vi ikke har nogle skarpe kanter, og de to halvdele formes om en passende størrelse træ.

De to halvdele af lampeskærmen, der skal sættes sammen.

Der laves huller i siderne på de to halvdele og små stykker messingtråd klemmes fast i hullerne.

De to stykker samles ved at klemme messingtråden fast i hullerne.

Der klippes et "låg" til lampeskærmen af en tredje dåse. I låget klippes et hul, hvor der monteres en fatning

Rester fra dåserne formes til små led, der nittes fast på låget, der efterfølgende nittes på lampeskærmen.

Den færdige lampeskærm.

Der bores skrå huller i foden, som gøres firkantede, ved hjælp af et stemmejern. På den måde får de de to pinde der holder lampeskærmen en vinkel.

Den færdige lampe.


Didaktiske overvejelser
Hvis ovenstående forløb skulle laves i folkeskolen forestiller vi os, at man kan forsimple det lidt. Blandt andet kunne man bruge dåsen som den var frem for at klippe den op. Vi har gjort os nogle overvejelser i forbindelse med et sådanne forløb i folkeskolen. Kigger man på Hiim og Hippes didaktiske relationsmådel, kunne forløbet se ud på følgende måde

Læringsforudsætninger
Vi forestiller os, at man inden forløbet har snakket med eleverne omkring bæredygtigt design og genbrugsmaterialer. Måske har man besøgt en genbrugsstation, for at få en idé om hvilke materialer, der er genbrugsmaterialer. Derfor er en af læringsforudsætningerne for forløbet, at eleverne har kendskab til genbrugsmaterialer og bæredygtigt design.

Rammefaktorer
Eleverne skal selvfølgelig holde sig inden for skolens rammer.
Genbrugsmaterialer.

Mål
Vi forestiller os, at målet for netop dette forløb (da det er en læringsforudsætning at kende til genbrug og bæredygtigt design) er selve designprocessen. Hvordan kommer vi fra idé til færdigt produkt, når vi nu har nogle rammer der skal overholdes?

Indhold
Opgaven kunne lyde på følgende måde: "Design og udarbejd en lampe af genbrugsmaterialer."
Forløbet skulle bygges op omkring selve designprocessen, med en idéfase (brainstorming, skitsering osv.), en afprøvningsfase (materialerprøver, eksperimenter osv.) og en produktrealisering.

Læreprocessen
Vi forestiller os, at eleverne selv kunne være med til at bestemme hvilke genbrugsmaterialer de vil bruge, men at selve forløbet (idé, afprøvning, realisering) er mere eller mindre lærerstyret.

Evaluering
Formativ evaluering.
Summativ evaluering i form af udstilling af lamper.

onsdag den 23. september 2015

Modul 3

Origami - afskærmning af lys med papir

Origami betyder papirfoldning og er en gammel japansk kunstform. Det er muligt, at folde mange forskellige rummelige former ud af papir - blandt andet lampeskærme.

Jeg har foldet en diamant (tiltænkt som lampeskærm, og den er derfor ikke lukket i bunden). Til start tegnede jeg skabelonen af på kraftigt papir. Dernæst skar jeg delene ud med en hobbykniv. Nu skulle der foldes. For at få pæne lige foldninger, ridsede jeg papiret (der hvor det skulle foldes) med hobbykniven - jeg skar ikke hele vejen igennem, men lagde blot et lille snit i papiret. Efter jeg havde foldet mine fire dele, limede jeg dem sammen, og resultatet ses til højre på nedenstående billede.


Ovenstående lampeskærm er kun lavet af papir og det var derfor nødvendigt med et lidt kraftigt papir. Dette gør, at lyset ikke trænger godt igennem, men primært kommer ud i bunden af lampen. Men det er muligt, at lave en papirskærm, hvor lyset kommer ud gennem skærmen. Dette kræver dog et skelet af noget andet end papir - fx pil eller ståltråd. Rund om skelettet lægges op til flere lag af fx rispapir eller madpapir. Papiret gennemvædes med tapetklister og er dernæst klar til at blive påført skellettet. Denne teknik har et utal af udtryks-muligheder. Fx kan der uden på skærmpen påføres at lag af farvet silkepapir og lampen vil derved give et farvet lys eller man kan putter blonder på, så lyset bliver delvist helt afskærmet.

Man kan altså folde rummelige former i papir - nogle gange af et enkelt stykke andre gange af flere stykker sat sammen.

Nedenstående diamant er foldet af to ens stykker (midterbilledet) og den anden form er foldet af et rektangulært stykke (billedet til højre).




Fotokilde: http://www.denkinesiskebutik.dk/?page_id=14 


mandag den 7. september 2015

Luffarslöjd


Luffarslöjd, eller på dansk: ståltrådssløjd, er bearbejdning af tråd. Oprindeligt var det en teknik vagabonder brugte - deraf navnet (luffare = hjemløs/vagabond). Dengang brugte de kun ståltråd og tænger (til bøjning og formning). Der må ikke bruges forskellige former for udsmykning i form af træ, tråd, plastik eller lignende hvis der skal være tale om "ægte" luffarslöjd. 

I dag arbejders der med forskellige former for tråd - forskellige metaller, forskellige tykkelser og forskellige hårdhedder samt forskellige former for udsmykning.


Jeg har bøjet en kurv ud af udglødet elefanttråd, alm. elefanttråd og vindseltråd. Jeg formede først et 'skelet' af den udglødede elefanttråd hvor jeg snoede den alm. elefanttråd rund om. Jeg forbandt de to med vindseltråd. 
Det var rigtig svært at komme i gang. Det blev ved med at skride ud af form. Men da jeg havde fået snoet den alm. elefanttråd rundt om et par gange blev det langt lettere.


Jeg har valgt at tilføje en bund af træ, da jeg synes min kurv derved får et blødere udtryk. Jeg savede et rundt stykke ud på den elektriske dekupørsav, borede 6 små huller rundt i kanten og pressede håndtagenes "ender" ind i hullerne.


Set i bakspejlet havde det været (meget) smartere, hvis jeg havde besluttet mig for præcist hvad jeg ville lave inden jeg gik i gang. Jeg havde oprindelig ikke planlagt, at der skulle en bund af træ på. Det havde været noget nemmere ved opstarten, da bunden kunne have været med til at stabilisere strukturen.

Fotokilder:
http://www.jagblommar.se/produkt-kategori/luffarslojd/
http://blog.vagenut.coop/2011/11/10/hostarbete-pa-larjeans-tradgardar/9-larjean-luffaslojd-toalett-nov/
http://web.comhem.se/~u98400668/kultur/slojd-o-hantverk.html

mandag den 31. august 2015

Formbøjning

Plexiglas kan bøjes og formes, når det er varmt. Jeg opvarmede et kvadratisk stykke i en almindelig ovn på 200 grader. Efter 3-5 minutter var stykkes blevet helt blødt (og varmt!) og det kunne nu formes. Jeg pressede det ned over en metalskål og holdt det der, til det var kølet af - hvilket gik rimelig hurtigt. Første forsøg mislykkedes... heldigvis kan man bare "starte forfra" ved at varme det op igen - da bliver det helt blødt igen.
Anden gang lykkedes det at få formet en brugbar skål.